top of page

קול / צרידות

 

מיתרי הקול שלנו הן איבר רגיש הדורש התייחסות נאותה ושמירה על הגיינה בשימוש בו .

 

תחומי מומחיות עיקריים :

 

טיפול מונע ומשמר .

טיפול לאחר ניתוח להסרת יבלות על מיתרי הקול.

טיפול בהפרעות קול וצרידות על רקע מקצועי.

הכנת נערים לבר מצווה ( שימוש בהפקת הקול והקניית הכלים למסוגלות לעמוד בעומס של הקריאה בתורה ) 

 

הפרעות קול וצרידות על רקע תחום עיסוק

 

מיהו משתמש קול בתחום עיסוקו ?  מהי  צרידות/הפרעת קול על רקע מקצועי? כיצד ניתן למנוע או להפחית שכיחות של הפרעות קול? מה לעשות כאשר אנו חשים בהפרעת קול ?

משתמש קול על רקע מקצועי הוא כל אדם המתמך על קולו באופן ישיר או בלתי ישיר לצורך ביצוע עבודתו. העוסקים בהוראה , טלפנים , שחקנים וזמרים מסתמכים על קולם באופן ישיר לצורך ביצוע עבודתם. עורכי דין, אנשי מכירות, רופאים ומנהלים גם הם משתמשים רבות בקולם בעבודה.

הפרעת קול על רקע מקצועי הינה  כזו המתפתחת מעומס ומאופן הדיבור הנדרשים במהלך העבודה. היא יכולה להיות קשורה גם לגורמים סביבתיים בעבודה. לדוגמא- מורים המדברים שעות רבות בכיתות רועשות. מדריכי טיולים המדברים בסביבה רועשת או עובדי מענה טלפוני המדברים שעות ארוכות בסביבה בה האוויר ממוזג ויבש וכנגד רעש רקע מתמיד.

מספר גורמים בעבודה עלולים להשפיע על הקול 

עומס הדיבור הנדרש

אקוסטיקה במקום העבודה

רעש רקע

המרחק בין הדובר למאזין

מיסוך בין הדובר למאזין

איכות האוויר במקום העבודה-מיזוג, עשן, אבק וכו'

בכדי למנוע הופעת צרידות והפרעת קול- יש להקפיד על הכללים הבסיסיים של גהות הקול (היגיינה קולית) רצוי לשתות הרבה מים, להפחית בשתיית קפה, לדאוג למנוחה קולית כאשר אין הכרח לדבר, להימנע מהרמת קול, להיעזר בהגברה טובה, להימנע מעישון ולדאוג ללחות האוויר בחדר העבודה.

כאשר חשים בהפרעת קול- ראשית יש לפנות להערכה רפואית מקצועית של רופא א.א.ג בכדי לוודא שמראה המיתרים ותפקודם תקין. הערכה כזו רצוי שתתבצע בעזרת מכשיר הנקרא סטרובוסקופ, המאפשר חזיון במבנה הגרון ומיתרי הקול והערכה של תקינות רטט המיתרים. בנוסף יש להקפיד על הפחתת הגורמים התורמים להפרעת הקול, יש להפסיק לעשן, לפחית מאמץ קולי בחיים הפרטיים, להימנע מביקור במקומות רועשים ואפופי עשן. רצוי להיעזר באמצעי תקשורת כמו דואר אלקטרוני על מנת להפחית צורך בדיבור. להימנע משיחות מיותרות ולשמור על מנוחה קולית בין מאמץ קולי אחד למשנהו.

לא כל הפרעת קול קשורה למקום העבודה- לעיתים הפרעת הקול יכולה לנבוע מדלקת בגרון, שימוש בתרופות שונות, קיומם של ציסטה, פוליפ או ממצא אחר על מיתרי הקול או הפרעה בריאותית אחרת. גם במקרים אלו הצרידות תשפיע על יכולת התפקוד בעבודה והמסוגלות להתמודד עם הדרישות הקוליות במהלך העבודה. מצבים כמו מתח נפשי, חשש מאובדן מקום העבודה או יחסים מתוחים עם חברים לעבודה יכולים גם הם להשפיע לגרום לעומס והחמרה במאמץ הקולי.

 

 

צרידות בילדים ונוער

 

האם הילד צרוד

האם הילד שלך צרוד? האם קולו נשמע חורק חלש או מאומץ? האם הוא מתלונן על מאמץ בדיבור או כאב בגרון?

צרידות בילדים היא תופעה נפוצה מאוד. במחקרים שונים מדווח שעד- 30% מהילדים סובלים מצרידות. במרבית המקרים צרידות/שינוי באיכות הקול בילדים נובעת ממאמץ בהפקת הקול, משימוש לא מבוקר בתיבת הקול ולעיתים אף מדלקת גרון חולפת.

צרידות ממושכת מצריכה בדיקת רופא המתמחה בבעיות קול

מיתרי הקול אינם ניתנים לצפייה ישירה בהסתכלות לחלל הפה (הם נמצאים עמוק יותר), נדרשת בדיקה בעזרת מכשור מיוחד המאפשר חזיון במיתרי הקול ואף ברטט המיתרים. מכשיר זה נקרא אנדוסקופ/סטרובוסקופ. בדיקת ילדים מצריכה מכשור דק ועדין המותאם לגיל וגודל הילד.

הבדיקה יכולה להתבצע דרך האף או הפה בהתאם לגיל הילד ומידת שיתוף הפעולה במרבית המקרים מדובר ב"יבלות" על מיתרי הקול. יבלות נוצרות בעקבות מאמץ קולי לא מבוקר ושימוש מרובה בקול (Misuse/Abuse) 
באווירה נינוחה, תומכת ונעימה ובגישה מתאימה לילדים, ניתן להעריך את איכות הקול ולאבחן את הסיבה לצרידות. כך ניתן להמליץ על טיפול מתאים.
בכל מקרה רצוי להדריך ולחנך את הילדים לשמירה על הכללים הבסיסיים של גהות הקול (היגיינה קולית)

 

bottom of page